Aktualizacja: 24.04.2023
Przerost Candidy, Kandydoza czym jest?
To inaczej przerost grzybiczy. Najczęściej jest to spowodowany Infekcją drożdżaków Candida Albicans, może dotykać naszych pojedynczego narządu, bądź kilku naraz, bardzo często dotyka układu pokarmowego, jamy ustnej oraz pochwy. Musimy pamiętać o tym, że jest to naturalny osobnik naszej microbioty, problem zaczyna się w momencie w którym mamy osłabiony organizm, wtedy Candida zaczyna się namnażać wówczas liczba pozytywnych ustrojów maleje, a rośnie ilość drożdżaków, które niosą szereg niekorzystnych konsekwencji dla naszego organizmu.
Przyczyny przerostu Candidy
Kandydozę może wywołać nie tylko osłabiony organizm, ale i również niewłaściwa, wysoko przetworzona dieta, antykoncepcja hormonalna, ciąża, przewlekły stres, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zanieczyszczone środowisko w którym żyjemy. Uznaję się, że najsilniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju kandydozy jest ANTYBIOTYKOTERAPIA .
Szczególne predyspozycję do przerostu Candidy mają wcześniaki, pacjenci z upośledzoną odpowiedzią układu odpornościowego, z marskością wątroby, z neutropenią, po zabiegach chirurgicznych oraz pacjenci podłączeni do respiratora.
Objawy kandydozy:
- pieczenie i swędzenie narządów płciowych
- nawracające infekcję dróg rodnych,
- upławy
- ból podczas stosunku oraz przy oddawaniu moczu
- trądzik, wysypki
- łuszczenie się skóry ( głównie stopy i dłonie)
- biały nalot na języku
- nieprzyjemny zapach z ust
- afty, pleśniawki w jamie ustnej
- bóle brzucha
- refluks
- biegunki/zaparcia
- wzdęcia, gazy
- problemy z koncentracją i pamięcią
- przewlekłe przemęczenie i senność
- stany depresyjne
- zapalenie ucha
- sińce pod oczami
- ciągła ochota na coś słodkiego
- alergie
Jak zbadać przerost Candidy?
Diagnostyka w kierunki grzybicy nie należy do najtańszej i najprostszej, najczęściej wykonuje się badania serologiczne krwi oraz określa się obecność grzybów (np. mikroskopowo) w różnych materiałach. Rodzaj materiału wybiera się w zależności od podejrzewanej lokalizacji kandydozy.
- próbka kału (najlepiej wykonać badanie w laboratorium parazytologicznym)
- plwocina
- popłuczyny oskrzelowe, oskrzelikowo-pęcherzykowe, aspirat z tchawicy
- wymazy np. z cewki moczowej lub szyjki macicy
- krew i inne płyny ustrojowe (wykonuje się posiew)
- próbka z moczu
- wycinki tkanek (bioptaty)
- zeskrobiny skórne i/lub z paznokci, całe włosy wraz z cebulką
Bardzo pomocne w diagnostyce może okazać się badanie D-ARABINITOL w moczu.
Przerost Candidy – leczenie
Przerostu Candidy nie można bagatelizować, ponieważ Candida uwalnia niebezpieczne dla organizmu toksyny, które uszkadzają błonę śluzową w jelicie cienkim i tym samym utrudniają wchłanianie składników odżywczych. Niestety leczenie jest drogie i długotrwałe, w pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwgrzybiczne oraz antybiotyki, aby pozbyć się grzybów. Istnieją też inne formy leczenia, bardziej naturalne czyli fitoterapia. Najczęściej używa się do leczenia olejku z oregano, kurkumy z duża zawartością kurkumonoidów, korzenia lukrecji, allicyna, imbiru, olejku cynamonowego, wyciągu z liści oliwki, oleju kokosowego czy kwasu kaprylowego.
Na rynku dostępny jest produkt przeznaczony właśnie do wspomagania leczenia Candidy – Candida Control Complex od Yango czy Candida support plus od ProNatura (to nie jest współpraca).
W leczeniu również bardzo korzystne może okazać się suplementacja witaminy A,B,C,D oraz kwasów omega 3.
Dodatkowo coraz więcej prac naukowych donosi, że odpowiednia probiotykoterapia może być bardzo skuteczna w leczeniu Candidy.
Dieta w przeroście Candidy
W leczeniu przerostu Candidy nie mamy określone jaka dieta powinna być stosowana, z jednej strony wcześniej zalecano, aby była to dieta z ograniczeniem cukru, błonnika i żywności fermentującej, z racji tego, że cukier jest świetną pożywka dla grzybów, ale z drugiej strony dieta uboga w warzywa i owoce wpływa niekorzystnie na nasz microbiom, a już wiadomo, że odpowiednia różnorodność drobnoustrojów bytujących w jelicie cienkim i jelicie grubym ma ogromne znaczenie w leczeniu Candidy.
Myśląc o diecie w leczeniu przerostu grzybiczego powinniśmy skupić się na tym, aby dieta była:
- łatwostrawna, aby odciążyć jelita
- nie powinniśmy się również przejadać, ponieważ może to utrudniać proces pozbycia się Candidy
- nisko przetworzona,
- z niskim indeksem glikemicznym
- różnorodna i bogato odżywcza,
- i nie możemy zapominać o odpowiedniej podaży wody, ponieważ przekłada się to na proces detoksykacji.
Na pewno warto zrezygnować z:
- żywności wysoko przetworzonej,
- pszenicy,
- cukru i alkoholu na czas leczenia, oraz nie nadużywać go w późniejszym czasie, ponieważ wpływa on niekorzystnie na nasz microbiom.
Wątroba odgrywa ważną rolę w procesach detoksykacyjnych, wiec nie zapomnij o nią zadbać podczas leczenia przerostu Candidy. Pomocnymi związkami wspierającymi wątrobę jest:
- karczoch
- kurkuma
- ostropest
- molibden
- pieprz czarny
- NAC
- cholina
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
Źródła :
- Adrian Man, Cristina Nicoleta Ciurea, et al. New perspectives on the nutritional factors influencing growth rate of Candida albicans in diabetics. An in vitro study. Mem Inst Oswaldo Cruz. 2017 Sep; 112(9): 587–592.
- Matsubara V.H., Bandara H. M. H. N., Mayer M.P.A. et al. Probiotics as Antifungals in Mucosal Candidiasis, Clinical Infectious Diseases, 2016;62(9):1143–53.
- Goel N., Rohilla H., Singh G. et al. Antifungal Activity of Cinnamon Oil and Olive Oil against Candida Spp. Isolated from Blood Stream Infections, J Clin Diagn Res, 2016; 10(8).
- F C Ribeiro, R D Rossoni, P P de Barros, J D Santos, L R O Fugisaki, M P V Leão, J C Junqueira J. Action mechanisms of probiotics on Candida spp. and candidiasis prevention: an update. Appl Microbiol. 2020 Aug;129(2):175-185. doi: 10.1111/jam.14511. Epub 2019 Nov 21
- mBio. 2019 Oct 15;10(5):e02307-19. doi: 10.1128/mBio.02307-19. Probiotic Yeasts Inhibit Virulence of Non -albicans Candida Species
One thought on “Kandydoza – (grzybica) przerost Candidy”